ZLATNI JUBILEJ SVJETOVNOG INSTITUTA „OBITELJ MALIH MARIJA“
Svjetovni institut Obitelj Malih Marija, koji je osnovan u Osijeku 1969., svečano je proslavio zlatni jubilej, 50 godina djelovanja. Svečanost je počela sv.misom u župnoj crkvi sv.Josipa Radnika u Osijeku, u četvrtak, 25. travnja, kad je nakon mise kratkom video prezentacijom predstavljen rad ovog Instituta, te klanjanjem koje su predmolile Male Marije.

Slijedećeg dana, u petak, 26. travnja u obiteljskoj kući Malih Marija održano je predavanje o nastanku i povijesti ovog svjetovnog instituta, te sadašnje djelovanje Malih Marija, a prisutni su bili đakovačko-osječki nadbiskup mons.dr.Đuro Hranić, župnik župe sv.Josipa Radnika vlč. Vladimir Delić, p.Zdravko Knežević D.I. dugogodišnji duhovnik ove zajednice, te predstavnice četiriju svjetovnih instituta koja djeluju u Hrvatskoj: Mala Franjevačka obitelj, Suradnice Krista Kralja, Mala obitelj Bezgrešnog Srca Marijina, te Male Marije koje žive i rade izvan Osijeka. Bio je to jedinstveni skup u Osijeku do sada. I sam nadbiskup Hranić je bio iznenađen kad je vidio poznata lica iz svoje nadbiskupije, a nije znao da pripadaju zajednici posvećenih žena u svjetovnom institutu. O nastanku i povijesti Obitelji Malih Marija govorila je članica koja je svjedokinja samih početaka ove Obitelji, a o suvremenim aktivnostima instituta govorila je Mala Marija – vjeroučiteljica. Cjelokupnom programu ovog jubileja prisustvovale su i drage gošće, redovnice Milosrdne sestre sv.Križa koje djeluju u župi sv.Josipa Radnika, s kojima Male Marije uspješno surađuju i gaje iskreno, sestrinsko prijateljstvo.

Slijedila je sv.misa u župnoj crkvi, koju je predslavio nadbiskup đakovačko-osječki dr.Đuro Hranić u koncelebraciji s prisutnim svećenicima, te p.Arekom Krasicki, prvim imenovanim kapelanom osječkog sveučilišta J.J. Strossmayera. Vrijedno je spomenuti da je p. Arek surađivao s Malim Marijama već od prve godine svoje službe u Osijeku, a u njihovoj obiteljskoj kući je osnovan i danas studentima poznati DUHOS, udruga studenta osječkog sveučilišta, koja promiče kršćanski, katolički identitet. Možemo reći da su studenti okupljeni oko p. Areka i DUHOS-a, te uvođenjem redovite tjedne kateheze s klanjanjem pred Presvetim, kao i doček Nove godine u crkvi, u tišini i sabranosti, i to na poticaj Malih Marija, preobrazili duhovni krajolik Osijeka i Slavonije. Ovoj svečanoj misi prisustvovali su brojni prijatelji Obitelji Malih Marija, a liturgijsko slavlje uveličali pjevački zborovi župe sv.Josipa Radnika i župe Mučeništva sv.Ivana Krstitelja s Brijesta, gdje Male Marije djeluju od osnivanja župe kao župske suradnice. Misa zahvalnica završila je hvalospjevom „Tebe Boga hvalimo“.
Male Marije su proslavu svoga zlatnog jubileja završile svečanim ručkom na koje su pozvale sve svoje goste, te su s njima i ovo vrijeme iskoristili za razmjenu iskustava i stvaranje novih apostolskih pothvata na slavu Božju, s Isusom, svojim Zaručnikom, Marijom svojom Majkom i otvorena srca i duše za sva nova nadahnuća Duha Svetoga, unatoč svim mogućim preprekama.

Male Marije imaju iskustvo da Duh Sveti vodi njihovu Obitelj već pola stoljeća, i s tim iskustvom sa zahvalnošću i radošću gledaju u budućnost i svoje Obitelji i Crkve. Zanimljivo je pogledati Osijek i kao grad i kao urbani i kulturni centar u posljednjih pola stoljeća… Sam trg je promijenio i ime i obličje, Kapucinska ulica, nekada poznatog „Korza“ samo je uspomena na davna, lijepa vremena, tu više nema ni poznatih hotela, ni njihovih lijepih fasada… U Osijeku su i sada stalni – samo Drava, trava i Katolička Crkva… i već pola stoljeća Obitelj Malih Marija, iako to malo tko zna!
Ana Penić, MM













